Vectētiņa brīnumu lāde. Lauku sētas dzejoļi
Normunda Beļska jaunais bērnu dzejas krājums “Vectētiņa brīnumu lāde” tapis neilgā laika posmā un to autors veltījis mazdēlam Tomasam Kristoferam, kurš kopā ar mammu Annu un tēti Agri šobrīd savas bērnības dienas pavada netālajā Sējas novadā zemnieku saimniecībā “Priežkalni”. Dzejas rindās mijas paša autora piedzīvotais bērnībā, tālie atmiņu mirkļi savijas ar mūsdienām un kultūrvēsturiskajām vērtībām, tautas tradīcijām, latvisko dzīves ziņu, kura mums katram palīdz dzīvot un mīlēt šo zemi. Grāmatas ievadā autors raksta: “... notikumi, cilvēki, parādības, viss, kas man deva prieku, lai šobrīd Tev, manam mīļajam mazdēliņam Tomasam Kristoferam, varētu atvērt savu vectētiņa veco brīnumu lādi un pastāstīt par piedzīvoto, sastaptiem cilvēkiem, šo brīnumaino Dieva radīto pasauli.
Kaut kas no tā visa atstājams senatnē, tomēr daudzas labas lietas, gudrības un parādības noder un dzīvo arī pašlaik. Viss, kas ir īsts un sevī izauklēts, ir pats vērtīgākais! Viss, ko ar sirdi darām, ir Dieva svētīts! Viss, ko dodam otram, nedomājot par atalgojumu, atmirdz reiz pateicības gaismā. Dzīvo un paliec laukos, Tomas! Tur Ģimene ir kā saime, kur katras dzimtas koka atzars lauka vidū zaļojošā ozolā rada visskaistāko vietu uz pasaules — Tavu lauku sētu “Priežkalni”, Tavas mājas — Latviju.” Dzejnieks raksta gan savam mazdēlam, gan ikvienam bērnam.
Normunds Beļskis jau kopš 20. gs. astoņdesmitiem gadiem rakstījis dzeju, sadarbojies ar izciliem komponistiem un dziedātājiem, ir vairāku teātra uzvedumu libretu autors. Plaši zināmi viņa sadarbības projekti ar mūziķiem Jānu Lūsēnu, Māri Lasmani, Hariju Zariņu, Juri Kulakovu, Kasparu Zemīti, Aivaru Hermani, Arni Medni, Uldi Marhilēviču, Igo u. c. Saistībā ar daiļradi bērniem īpaši atzīmējama būtu sadarbība ar bērnu vokālo studiju “Knīpas un Knauķi”, dzejas materiāla izveidošana Dailes teātrī iestudētajam Jāņa Lūsēna mūziklam “Īkstīte”, kā arī sadarbība ar Niku Matvejevu, Juri Kulakovu, kopā ar dzejnieci un režisori Daci Micāni-Zālīti radot muzikālu uzvedumu bērniem “Ieklausies”, Vitu Siliņu un citiem komponistiem dziesmu cikla “Nāc un piepildi mazo sirdi” veidošanā. Sadarbībā ar Juri Kulakovu tapusi kantāte “Vēstules uz bruģa”, kuras piekto daļu “Dod man spēku, dod man laiku!” Jāņa Ērgļa horeogrāfijā šogad varējām skatīt deju lieluzvedumā “Māras zeme”.
Siltās krāsās veidotās, mīļumu un lauku burvību starojošās ilustrācijas grāmatai radījusi jaunā talantīgā māksliniece Kristīne Graudule-Putniece. 2014. gadā viņa ieguva Latvijas Mākslas akadēmijas maģistra grādu Vizuālās komunikācijas apakšnozarē. 2012. gadā saņēma Borisa Bērziņa stipendiju. Māksliniece laika gaitā sarīkojusi vairākas personālizstādes un piedalījusies grupu izstādēs, tāpat izveidojusi mākslas studiju “Grafita” Jelgavā, kur dalās ar savām zīmēšanas prasmēm. Patlaban Kristīne Graudule-Putniece strādā Jelgavas Mākslas skolā.