Marks Rotko
“Māksla ir piedzīvojums nezināmā pasaulē, ko var izpētīt vienīgi tie, kuri gatavi uzņemties risku.”
Marks Rotko
Marks Rotko ir viens no ietekmīgākajiem 20. gadsimta gleznotājiem, izcils intelektuālis, pētnieks un izglītotājs. Parasti viņš tiek dēvēts par Krievijā dzimušu amerikāņu mākslinieku, taču patiesība ir daudz sarežģītāka: viņš piedzima Dvinskā, tagadējā Daugavpilī, kas tolaik bija daļa no Krievijas impērijas, un desmit gadu vecumā kopā ar ģimeni emigrēja uz ASV.
Franču kultūrvēsturnieces Annijas Koenas-Solalas monogrāfijā aprakstīts Latgales ebreju zēna sarežģītais ceļš no imigranta līdz atzītam māksliniekam. Autore pievēršas Rotko veikumam 20. gadsimta kultūras kontekstā un mēģina atbildēt uz vairākiem būtiskiem jautājumiem – ko viņam nozīmēja Dvinskas periods? Kā tas ietekmēja Rotko personību? Kā mākslinieka pasaules uztveri veidoja Talmūda–Toras skolā gūtā izglītība un daudzie noraidījumi, ar kuriem viņam nācās saskarties izcelsmes un izvēlētās profesijas dēļ? Kāds bija viņa ceļš uz publikas un kritiķu atzinību, un cik daudz tā viņam nozīmēja?
Grāmata ir neparasts Rotko portrets, kas atklāj viņa sarežģīto dzīvesstāstu – centienus integrēties amerikāņu sabiedrībā, sava ceļa meklējumus, protestu pret mākslas komercializāciju, alkas pēc stabilitātes un vienlaikus bailes no pārlieku ērtas dzīves, finanšu grūtības, depresiju un, visbeidzot, pašnāvību.