Daudzi zina Eiženu Finku kā Rīgas gaišreģi, taču viņš ir bijis arī īpatnējs fotogrāfs. Šo profesiju Eižens apgūst jau pusaudža gados – pie Valmieras meistara Jāņa Sarkangalvja. 1909. gadā Finks sāk pelnīt iztiku ar fotogrāfiju Rīgā, lai gan bieži vien spiests mainīt darbnīcas. Lai kur viņš nonāktu, visur ir atstājis paliekošu iespaidu – piemēram, strādādams Maskavas ielā, viņš iemanto iesauku “Maskavas foršstates karalis”. Lai arī Finka atstāto darbu nav daudz, viņa uzņemtie portreti ir gana interesanti ar uzņemšanas stilu, pieklusināto gaismu un maigu portreta zīmējumu.
Maira Dudareva, Latvijas Fotogrāfijas muzeja vadītāja
Eižens Finks ir katra Latvijas iedzīvotāja saprātīgākā un gaišredzīgākā daļa. Cilvēks, kurš iemiesoja un iemieso “šeit un tagad” principu. Kas par to, ka fiziski Eižens Finks dzīvoja 20. gadsimtā (1885-1958)!? Šim gaišreģim nepieder ne pagātne, ne nākotne — Eižens Finks patiesībā dzīvo mūsdienu Latvijā!
Tikai… Vai mēs ieklausāmies viņa vēstījumos, izdarām secinājumus un attiecīgi rīkojamies? Varbūt mēs distancējamies no savas gaišredzīgās zemapziņas, bet leģendārais Eižens Finks centās tieši pamodināt to.
Izlasi šo grāmatu, un varbūt no tavas zemapziņas izlauzīsies kāds stars vai pat uzplauks zieds!
Terēza Laube, žurnāla “Zintnieks” galvenā redaktore