Attēlu vēsture
Jāņa Rozes apgādā iznākusi bagātīgi ilustrēta grāmata, kurā saistošās sarunās apskatīti svarīgākie un interesantākie pagrieziena punkti mākslas un vizuālās kultūras vēsturē līdz pat mūsdienām. Izcilais britu gleznotājs Deivids Hoknijs un mākslas kritiķis Mārtins Geifords saistošās sarunās ne vien plašai auditorijai saprotamā valodā izstāsta stāstu par attēlu vēsturi, bet arī diskutē un problematizē it kā ierastus attēlus, konceptus un pieņēmumus. Piemēram, sakot, ka fotogrāfijas izgudrošana 19. gadsimta vidū nemaz nebija tāds apvērsums, bet gan likumsakarība un daudz senāku notikumu sekas.
Attēls, saka Deivids Hoknijs, ir vienīgais veids, kā mēs varam pastāstīt, ko redzam. Taču visiem attēlu radītājiem jārisina kopīga problēma – kā saspiest trīsdimensionālus jeb telpiskus cilvēkus, priekšmetus un vietas, lai tos attainotu uz plakanas virsmas. Rezultātus ierasts klasificēt – gleznas, fotogrāfijas vai filmas. Reizēm tos šķiro pēc stila vai tapšanas laika – viduslaiki, renesanse, baroks utt. Turpretim Hoknijs uzskata, ka tie visi vispirmām kārtām ir attēli, neatkarīgi no tā, vai radīti ar otu, kameru vai digitālā programmā, atstāti uz alas sienas vai apskatāmi datora ekrānā.
Lai mēs saprastu, kā redzam pasauli ap sevi – un līdz ar to arī paši sevi –, nepieciešama attēlu vēsture.
Abi sarunbiedri pēta, kā un kāpēc jau tūkstošiem gadu tiek radīti attēli. Kas padara interesantas uz plakanas virsmas atstātas zīmes? Kā parādīt kustību nekustīgā attēlā un kāda saistība kino un televīzijai ar glezniecības vecmeistariem? Kā laiku un telpu var ietilpināt statiskā attēlā uz audekla vai ekrāna? Ko atspoguļo attēli – patiesību vai melus? Vai fotogrāfijās redzama pasaule, kādu mēs to patiešām redzam?
Atsaucoties uz Hoknija novatorisko grāmatu "Slepenās zināšanas", viņi parāda, ka kino, fotogrāfija, glezniecība un zīmēšana ir savstarpēji dziļi saistītas. Jaunā grāmata "Attēlu vēsture" padziļina mūsu izpratni un rosina pārdomas. Tā ir nozīmīgs solis uz priekšu izpratnē par to, kā mēs atspoguļojam realitāti.
Grāmata "Attēlu vēsture" iepriecinās mākslas un aizrautīgu sarunu mīļotājus, kā arī noderēs par vērtīgu uzziņu avotu plašam kultūras nozaru studentu un profesionāļu lokam. Grāmatā iekļautas 310 ilustrācijas.
No angļu valodas tulkojusi Ieva Lešinska.